Mężczyzna imieniem Ove

(En man som heter Ove), reż. Hannes Holm, Szwecja, 2016, 116 min

Nominowany w dwóch kategoriach do OSCARÓW 2017 szwedzki komediodramat porównywany do „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Nagrodzona statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu, to adaptacja bestsellerowej powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana. 

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych.

Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę…

Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, ale także z „Forrestem Gumpem”, „Schmidtem” czy „Lepiej być nie może”.

Festiwale i nagrody

2017 – OSCARY 2017 – film nieanglojęzyczny, najlepsza charakteryzacja
2016 – Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej komedii 
2017 – AARP Movies for Grownups Awards – najlepszy film zagraniczny (udział w konkursie)
2016 – Satellite Awards – najlepszy film zagraniczny (udział w konkursie)
2016 – Złote Żuki – nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego – nagroda publiczności, najlepszy aktor: Rolf Lassgård, charakteryzacja: Love Larson, Eva Von Bahr
2016 – Cabourg Romantic Film Festival – nagroda publiczności

Zwiastun filmu

Termin pokazu

sobota, 30.12.2017, godz. 18.00