Idea

Już po raz piąty Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa zaprasza na „Filmowe podsumowanie roku” – przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 28-30 grudnia w dawnym kinie Watra, mieszczącym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.

W ciągu trzech dni zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Osiem tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Sundance, Berlinale, Wenecja, otrzymały prestiżowe Oskary w różnych kategoriach czy też Europejskie Nagrody Filmowe.

Zobaczyć będzie można m.in. irańskiego „Klienta” w reżyserii Asghara Farhadiego, za którzy otrzymał w tym roku Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz nagrodę za scenariusz na MFF Cannes. Z ubiegłorocznego rozdania Europejskich Nagród Filmowych nie może zabraknąć tytułu, który zdobył tam aż pięć najważniejszych nagród, gorzkiej komedii „Toni Erdmann” w reż. Maren Ade, a także szwedzkiego filmu „Mężczyzna imieniem Ove” w reż. Hannesa Holma, zdobywcy Europejskich nagród w kategorii Najlepsza Komedia i nominowanego do nieanglojęzycznych Oskarów. Z filmów dokumentalnych pojawią się „Ostatni w Aleppo” w reż. Firas Fayyad zdobywca Sundance Film Festival i nominowany do Oskara w kategorii najlepszy dokument. Na koniec z kolei tytuł, który pobił w tym roku wszelkie frekwencyjne rekordy, włoska komedia „Dobrze się kłamie w miły towarzystwie” zdobywca Włoskich Nagród Filmowych.

Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszą okazją żeby nadrobić filmowe zaległości tuż przed wejściem w nowy rok kalendarzowy, a także żeby przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze pozycje filmowe mijające roku.

Przegląd jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Dodaj komentarz