Idea

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa zaprasza na „Filmowy Rok” czyli filmowe podsumowanie roku – przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 27-30 grudnia w dawnym kinie Watra, mieszczącym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.

W ciągu czterech dni zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Osiem tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, otrzymały prestiżowe Oskary w różnych kategoriach czy też Europejskie Nagrody Filmowe.

Zobaczyć będzie można tegorocznego zdobywcę Złotej Palmy w Cannes „Ja, Daniel Blake”, zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, francuski melodramat „Moja miłość” w reż. Maïwenn Le Besco z ubiegłorocznego konkursu głównego festiwalu w Cannes, argentyńsko-hiszpański thriller „El Clan” Pablo Trapero, uznany za najlepszy hiszpańskojęzyczny film roku w 2015 czy nagrodzonego Oscarem w kategorii filmów nieanglojęzycznych „Syna Szawła” węgierskiego reżysera László Nemesa.

Z tegorocznego festiwalu w Berlinie zaprezentowane zostaną trzy filmy. Irański obraz „Soy Nero” Raffi Pittsa, który dopiero wejdzie w przyszłym roku do polskich kin, opowiadający o młodym meksykaninie, nielegalnie powracającym do Stanów Zjednoczonych, by spełnić marzenia wstąpienia do amerykańskiej armii. Francuski obraz „Co przynosi przyszłość” w reżyserii jednej z najzdolniejszych młodych autorek europejskiego kina Mia Hansen-Løve, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię. Film jest studium psychologicznym kobiety po przejściach z doskonałą kreacją Isabelle Huppert. „Zjednoczone Stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, uhonorowane Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz, film, który szturmem zdobywa kolejne polskie i zagraniczne festiwale filmowe a Wasilewski nominowany został niedawno do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii najlepszy scenarzysta. Film z wyjątkowymi kobiecymi portretami i mistrzowskimi kreacjami Magdaleny Cieleckiej, Marty Nieradkiewicz czy Doroty Kolak, opowiadający o samotności, marzeniach, niespełnieniu i namiętności.

Z festiwalu w Wenecji natomiast zaprezentowany zostanie wychwalany przez międzynarodową krytykę obraz „Nienasyceni” włoskiego reżysera Luca Guadagnino („Jestem miłością”) z niesamowitymi kreacjami Tildy Swinton, Ralpha Finnesa, Dakoty Johnson, przesycony erotyzmem melodramat w rytmie największych przebojów The Rolling Stones i zniewalających pejzaży śródziemnomorskiej Sycylii.

Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszą okazją na nadrobienie filmowych zaległości tuż przed wejściem w nowy rok kalendarzowy, a także okazją do przypomnienia sobie najważniejszych pozycji filmowych mijające roku.

 

Przegląd „Filmowy Rok 2016” jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *